لیزر موهای زائد

رفع دائمی موهای زائد با لیزر موهای زائد

۴.۸
(۶)

روش لیزر موهای زائد ، یکی از روش های آرایشی درمانی جهت رفع دائمی موهای دائم به شمار می رود. روش لیزر موهای زائد ، برای نتیجه دهی مطلوب نیاز به گذر زمان دارد. قبل از اقدام به لیزر موهای زائد ، باید همه عواملی که در نتیجه مطلوب یا عکس لیزر موهای زائد ، تاثیر می گذارند را در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را از این روش بگیرید.

روش لیزر موهای زائد ، جزو آن دسته از از روش های پرطرفدار برای رفع دائمی موهای زائد است که برخی افراد به درستی آن را نمی شناسند و اطلاعاتی در این زمینه ندارند. به همین دلیل دوست دارند خیلی سریع از این روش نتیجه بگیرند. عدم شناخت صحیح لیزر و نحوه عملکرد آن، بعضا باعث می شود که این دسته از افراد خیلی زود به این نتیجه برسند که لیزر روشی بیهوده است درصورتی که این حرف صحت ندارد. اگر شما هم قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید، با این مقاله همراه شوید تا با همه چیز درباره  لیزر موهای زائد ، آشنا شوید.

روش لیزر موهای زائد

اگر شما هم از برداشتن موهای زائد با روش هایی مانند موم انداختن، تراشیدن، کرم های موبر و کندن موها، خسته شده اید، می توانید برای خلاص شدن از موهای زائد به صورت دائمی از روش لیزر موهای زائد استفاده نمایید. روش لیزر موهای زائد امروزه به یکی از محبوب ترین روش های رفع موهای زائد ، تبدیل شده است. لیزر موهای زائد در آقایان و بانوان انجام می شود. لیزر از روش غیر تهاجمی استفاده می کند و به همین دلیل باعث ایجاد عفونت در پوست نمی شود. اشعه لیزر بوسیله رنگدانه های ملانینی مو، جذب می شود و همین باعث از بین رفتن سلول های سازنده مو می شود. هرچه موها مشکی تر و ضخیم تر باشد، نور لیزر بیشتر جذب شده و ریشه موها سریعتر تخریب می شوند.

در واقع فولیکول های مو گرمای لیزر را جذب می کنند و همین گرما از رشد مجدد موها جلوگیری می کند. روش لیزر موهای زائد نمی تواند به طور کامل موها را از بین ببرد بلکه باعث کند شدن رشد موها شده و تراکم موها کمتر شده و مو کمرنگ تر و نازک تر می شود. لیزر موهای زائد برای همه قسمت های بدن قابل استفاده است و محدودیتی برای استفاده از آن ندارد.

مزایای روش لیزر موهای زائد

مهمترین مزایای روش لیزر موهای زائد ، از بین رفتن و کاهش موهای زائد است، اما دیگر مزایای لیزر عبارتند از:

 • عارضه این روش بسیار کم است و در صورت داشتن هر یک از عوارض شایع مانند قرمزی و تورم، این عوارض پس از مدت کوتاهی از بین می روند.
 • موثرترین و بهترین روش جهت حذف موهای زائد است.
 • نیازی به عمل جراحی ندارد و پس از لیزر شخص می تواند کارهای روزانه اش را انجام دهد.
 • در صورت رشد مجدد موها، این موها بسیار کمتر و کمرنگ تر هستند.
 • برای همه قسمت های بدن می توان از آن استفاده کرد.
 • باعث روشن شدن و صاف شدن پوست می شود که همه اینا باعث زیباتر شدن پوست می شود.

مدت زمان نتیجه دهی روش لیزر موهای زائد

باید بدانید که روش لیزر موهای زائد روندی زمانبر دارد و باید برای آن وقت بگذارید زیرا از بین بردن فولیکول های مو، خود مستلزم گذشت زمان است. شما نباید انتظار داشته باشید که پس از یک جلسه، لیزر موهای زائد نتیجه بدهد. نوع پوست، رنگ پوست، نوع دستگاه لیزر و قسمتی که در حال درمان است، همگی از عواملی است که مدت زمان نتیجه دهی لیزر موهای زائد ، تاثیر میگذارند. از جلسه سوم به بعد می توانید کاهش موها را احساس کنید. لیزر موهای زائد معمولا بین ۶ تا ۸ جلسه انجام می شود.

فاصله جلسات بهتر است هر یکماه یا دوماه یکبار باشد. پس از پایان دوره، باید لیزر به مدت یکسال، هر ۶ ماه یکبار و پس  از آن سالی یکبار، شارژ شود. در صورتی که بین جلسات لیزر وقفه انداخته شود، باید از ابتدا جلسات را شروع کرد و این باعث از بین رفتن هزینه و زمانی که برای اینکار صرف کرده اید، می شود. پس سعی کنید جلسات خود را کامل کنید. روش لیزر موهای زائد بهترین نتیجه را در افرادی که دارای پوست های روشن و موهای ضخیم و مشکی هستند، می گذارد.

کسانی که نمی توانند روش لیزر موهای زائد انجام دهند

روش لیزر موهای زائد با همه مزایایی که دارد، اما برای برخی از افراد  که در ذیل آمده است، امکان استفاده از آن وجود ندارد.

 • وجود هرگونه اختلالات هورمونی
 • افرادی که از داروهایی مانند کورتون، ماینوکسیدیل ، ضدتبخال و داروهای هورمونی استفاده می کنند.
 • زنان باردار و شیرده
 • افرادی که دارای پوست تیره و موهایی کرکی یا بور هستند.
 • افرادی که پوستشان را برنزه کرده اند یا دچار سوختگی و اسکار هستند.
 • کودکان

اگر متقاضی لیزر موهای زائد هستید، باید نکاتی را باید قبل از روش لیزر موهای زائد رعایت کنید.

 • از یک ماه قبل نباید موها را اپیلاسیون کنید یا آنها را بکنید.
 • یک روز قبل از لیزر، موهای قسمت مورد نظر را با ژیلت اصلاح کنید.
 • برای کمتر شدن درد در حین لیزر می توانید از پماد یا ژل های بی حسی موضعی استفاده نمایید.

کارهایی که پس از روش لیزر موهای زائد باید انجام دهیم

پس از انجام لیزر، اگر مواردی را رعایت کنید، دچار سوختگی یا تورم در قسمت تحت درمان نخواهید شد.

 • ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از انجام لیزر به قسمت مورد نظر عطر ، دئودورانت و مواد آرایشی نزنید.
 • نباید تا یک هفته پس از لیزر، دوش آب داغ بگیرید.
 • پس از لیزر، بهتر است به منظور جلوگیری از سوزش و تورم در محل درمان، از پماد زینک اکساید استفاده کنید.
 • به مدت یک روز از پوشیدن لباس های تنگ و انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید.
 • تا سه روز پس از لیزر از رفتن به استخر یا سونا خودداری نمایید.

انواع دستگاه های روش لیزر موهای زائد

برای لیزر موهای زائد توجه داشته باشید که هر دستگاهی برای نوعی از رنگ پوست مناسب است و شما با شناخت انواع دستگاه های روش لیزر موهای زائد و رنگ پوستتان، می توانید بهترین دستگاه را انتخاب کنید. این دستگاه ها عبارتند از:

 • دستگاه لیزر الکساندرایت:

این دستگاه یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین دستگاه های لیزر موی زائد است. این دستگاه از نور مادون قرمز استفاده می کند که سرعت آن در از بین بردن موهای زائد نسبت به سایر دستگاه ها بیشتر است و افراد تحت درمان به جلسات کمتری برای درمان نیاز دارند. دستگاه لیزر الکساندرایت برای طیف پوست های روشن تا سبزه با موهای مشکی مناسب است. همچنین این دستگاه برای قسمت های بزرگتر بدن مانند کمر، سینه، پاها و … بسیار مناسب است و تاثیر آن در از بین بردن موهای کرکی بیشتر از سایر دستگاه ها است.

 • دستگاه لیزر دایود:

دستگاه لیزر دایود ، برای تولید نور از دایود استفاده می کند و این به بدان معنی است که می توان طول موج های مختلفی را برای قسمت های مختلف بدست آورد. این لیزر برای افرادی با پوست تیره و موهای ضخیم و مشکی ، بسیار مناسب است. هرچه طول موج بالاتر باشد در پوست نیز تاثیر بیشتری می گذارد. این دستگاه مانند الکساندرایت برای قسمت های وسیع بدن ، بسیار مناسب است.

 • دستگاه لیزر IPL:

در واقع دستگاه لیزر IPL،  شبه لیزر است. تفاوت این دستگاه شبه لیزر با دستگاه های لیزر موهای زائد در این است که این دستگاه از یک طول موج مشخص برای همه قسمت های بدن استفاده نمی کند بلکه طول موج آن متغیر است. این دستگاه می تواند برای همه نوع پوستی بکار برود و قیمت آن نیز نسبت به دستگاه های لیزر ارزان تر است و بالطبع کارایی آن نیز پایینتر است. درد در این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها خیلی کمتر است.

 • دستگاه لیزر ND YAG:

این دستگاه که نوعی جدید از دستگاه های لیزر است از فرکانسی بالاتر تولید می کند که باعث نفوذ هر چه بیشتر در پوست می شود. البته می توان از فرکانس پایینتر آن نیز استفاده کرد. این دستگاه برای افرادی که در آسیای شرقی ساکن هستند و افرادی که از لیزرهای دیگر جواب نگرفته اند، بسیار مناسب است. دستگاه لیزر ND YAG برای همه نوع رنگ پوستی مناسب است و رشد مجدد موها در آن بسیار تاخیر دارد. اما درد این دستگاه خیلی زیاد است و عملکرد خوبی برای موهای روشن و کرکی ندارد.

عوارض روش لیزر موهای زائد

روش لیزر موهای زائد اگر به درستی انجام نشود ممکن است باعث ایجاد سوختگی و ناراحتی های پوستی برای شخص تحت درمان شود. بنابراین بهتر است روش لیزر موهای زائد را در یک مرکز تخصصی با افراد باتجربه در این زمینه، انجام دهید. قبل از روش لیزر موهای زائد درباره مرکزی که می خواهید به آنجا مراجعه کنید، حتما تحقیق کنید. برخی عوارض روش لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • لیزر ممکن است باعث سوختگی های خفیف در پوست شود که این سوختگی در افراد با پوست های تیره، بیشتر است.
 • خارش در محل تحت درمان
 • قرمزی و تورم پوست پس از لیزر
 • آسیب های چشمی که به دلیل اشعه لیزر است. پس در طول لیزر حتما از عینک های مخصوص بر روی چشم ها استفاده نمایید.
 • پوسته پوسته شدن پوست در محل تحت درمان یا اطراف آن
 • کبودی خفیف در محل تحت درمان
 • لیزر در برخی افراد باعث کاهش یا افزایش رنگدانه های پوست می شود.
 • درد و بی حسی در محل تحت درمان

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران ۴.۸ / ۵. تعداد رای ها ۶

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] لیزر موهای زائد توسط دستگاه‌های نوری انجام می‌شود که معمولا عوارضی را همراه دارد. […]

trackback

[…] لیزر موهای زائد توسط دستگاه‌های نوری انجام می‌شود که معمولا عوارضی را همراه دارد. […]

دکمه بازگشت به بالا