کاشت مو

بهترین فصل کاشت مو چه زمانی است؟

۵
(۱۱)

داشتن موهایی پرپشت و زیبا یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد اعتمادبه‌نفس و زیبایی در افراد است. افزایش سن یا برخی از عوامل ژنتیکی، بیماری‌ها و انتخاب سبک نامناسب زندگی می‌تواند منجر به ریزش موهای افراد شود. وجود این مشکل موجب می‌شود که افراد کم‌کم اعتمادبه‌نفس خود را از دست داده و برای حضور در جامعه دچار مشکل شوند. اما خوشبختانه راهکارهای متعددی برای حل این مشکل به وجود آمده است که یکی از موثرترین آن‌ها کاشت مو است. زمانی که شخص به این نتیجه می‌رسد که کاشت مو راهکار مناسبی برای حل مشکل موهای اوست، این سوال پیش می‌آید که چه زمانی برای این کار اقدام کند؟

بسیاری از افراد دوست دارند که هرچه سریع‌تر برای کاشت موها اقدام کرده و زودتر به نتیجه برسند. اما باید بدانید که عجله کار شیطان است! پس بهتر است کمی صبر به خرج داده و پول‌های خود را هدر ندهید. درواقع سوال اینجا است که آیا واقعا چیزی تحت عنوان «بهترین فصل برای کاشت مو» وجود دارد یا نه؟ اینکه موهای خود را در تابستان بکاریم یا زمستان چقدر می‌تواند بر روی نتیجه کاشت مو موثر باشد؟ با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که بهترین زمان برای کاشت موها چه فصلی است.

چرا فصل کاشت مو اهمیت دارد؟

یکی از نقاط بدن که در طول روز در معرض آلودگی‌های متعدد و تماس نور خورشید قرار می‌گیرد، موها و پوست سر است. این موضوع به‌خصوص درباره آقایان که پوششی بر روی موهای خود ندارند، بسیار مهم‌تر می‌شود. در ابتدای کاشت موها تا زمانی که موها به رشد اولیه برسند و حالتی پایدار پیدا کنند، مراقبت از آن‌ها بسیار اهمیت دارد. تغییرات آب‌وهوایی در فصل‌های مختلف متفاوت است. به همین دلیل شیوه مراقبت های بعد از کاشت مو و زخم‌های ناشی از کاشت مو در فصل‌های مختلف نیز متفاوت خواهد بود.

درواقع باید گفت چیزی که باعث می‌شود نتایج کاشت مو بهترین باشد، مراقبت صحیح از آن‌ها در فصل‌های مختلف است. بنابراین شخص می‌تواند بسته به امکانات و شرایط مراقبت از موها یکی از فصل‌های سال را برای کاشت انتخاب کند. توجه کنید که این باور که کاشت موها در فصل خاصی از سال بهتر است، باور غلطی است. زمان کاشت مو به‌خودی‌خود تاثیری در نتیجه ندارد. بلکه مراقبت صحیح از موها در هر فصل می‌تواند در بهبود نتایج موثر باشد.

کاشت مو در بهار

تعطیلات نوروز در ابتدای بهار فرصتی عالی برای استراحت در منزل و بهبود زخم‌های ناشی از کاشت مو است. علاوه بر این دمای هوای معتدل و نسبتا خنک می‌تواند شرایط را برای بهبود زخم‌ها فراهم کند. مشکلی که در بهار وجود دارد، تغییرات ناگهانی آب‌وهوا است. در این فصل ممکن است باد و باران و آفتاب را همزمان ببینیم. بنابراین اگر قرار است از خانه خارج شوید، باید همه تدابیر لازم برای مراقبت از خود در برابر انواع شرایط آب‌وهوایی را فراهم کنید. حداقل کاری که می‌شود پیش از خروج از خانه در بهار انجام داد، بررسی گزارش‌های هواشناسی و برداشتن تجهیزات حفاظتی مناسب است.

کاشت مو در تابستان

تابستان معمولا فصل تعطیلات است و بسیاری از افراد می‌توانند مدت زمانی را برای استراحت پس از عمل از کار خود مرخصی بگیرند. همچنین رشد موها در تابستان بیشتر است و بازسازی پوست و بهبود زخم‌ها نیز سریع‌تر صورت می‌گیرد. بنابراین کاشت مو در تابستان هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما مسئله مهم در این فصل، آفتاب داغ و سوزان و تعریق بیش‌ازحد است. تابش مستقیم آفتاب به محل درمان و تعریق زیاد می‌تواند روند بهبودی پس از کاشت مو را کمی پیچیده‌تر کند. به همین دلیل اگر شخص کاشت مو را در تابستان انجام می‌دهد، بهتر است تا ده روز اول پس از عمل از آفتاب دوری کند. همچنین لازم است که محل درمان را تمیز و خشک نگه داشته و از انجام فعالیت‌هایی که منجر به عرق کردن می‌شوند، دوری کند.

پزشکان توصیه می‌کنند که حتی‌الامکان برای جلوگیری از عفونت‌های ناشی از تعریق و آفتاب‌سوختگی شخص به منطقه‌ای با آب‌وهوای خنک‌تر سفر کند. نکته دیگر اینکه یکی از فعالیت‌های موردعلاقه افراد در تابستان شنا است. در ده روز اول پس از کاشت مو، شخص نباید به استخر برود و شنا کند. چراکه کلر موجود در آب استخر و آلودگی‌های این آب باعث ایجاد عفونت در زخم‌ها و تاخیر در روند بهبود آن‌ها خواهد شد. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که محل درمان را با آب سرد شست‌وشو دهید. انجام این کار در فصل تابستان بسیار آسان‌تر از فصل‌های سرد سال است.

کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش ترکیبی بعد از دو سال

کاشت مو در پاییز

اگر شخص صاحب فرزند کوچک است، پاییز می‌تواند یکی از بدترین گزینه‌ها برای کاشت مو باشد. چراکه در این فصل مدارس شروع شده و افراد باید در درس‌های مدرسه به فرزندان خود کمک کنند. حرص و جوش ناشی از یاد دادن دروس به فرزند و استرس امتحان‌های او می‌تواند بر روی موهای کاشته شده اثرات منفی بگذارد. همچنین اگر خود شخص دانشجو است، بهتر است انجام این کار را به تعطیلات تابستانی موکول کند. نکته دیگر اینکه مانند فصل بهار تغییرات آب‌وهوایی در پاییز نیز ناگهانی است. بنابراین شخص باید با تجهیزات مناسب از خانه خارج شود.

کاشت مو در زمستان

در فصل زمستان رمق نور خورشید بسیار کمتر از دیگر فصل‌ها است. در نتیجه نگرانی تعریق یا آفتاب‌سوختگی در این فصل وجود ندارد. چراکه این دو مورد می‌توانند باعث بروز عفونت در ناحیه کاشت مو شوند. پس تمیز و خشک نگه داشتن زخم‌ها کار چندان دشواری نیست. نکته مهم این است که در فصل زمستان در چند روز اول پس از عمل ترجیحا از کلاه‌های سبک برای محافظت از سرما استفاده کنید. این کلاه‌ها هم باعث حفاظت از موهای تازه کاشته شده در برابر سرما می‌شوند و یک محافظ مطمئن در برابر آلودگی‌ها و نور خورشید نیز هستند.

افراد در فصل زمستان کمتر از خانه بیرون می‌روند و بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند. در نتیجه امکان قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی بسیار کمتر است و این موضوع باعث سریع‌تر شدن روند بهبود زخم‌های بعد از کاشت مو خواهد شد. از طرف دیگر در این فصل افراد تمایل چندانی به رفتن به استخر یا شنا کردن نیز ندارند. در نتیجه نگرانی از بابت عفونت ناشی از آلودگی آب استخر یا کلر موجود در آن کمتر است. همچنین معمولا موهای کاشته شده پس از ۶ ماه پر شده و تغییرات فرد واضح‌تر خواهند شد. در نتیجه در فصل تابستان که فصل برگزاری مراسم‌ها و مجالس است، موهای شخص در بهترین حالت خود قرار دارند.

یکی از مهم‌ترین خطرات کاشت مو در زمستان و به طور کلی فصل‌های سرد سال، اختلاف دمایی محیط بیرون و داخل محل کار یا خانه است. وارد شدن از یک محیط سرد به محیطی بسیار سرد، ممکن است در فرایند بهبود زخم‌ها و رشد موهای تازه کاشته شده اختلال ایجاد کند. شخص باید برای جلوگیری از انقباض و انبساط موها و صدمه به پوست سر، لباس مناسبی با خود داشته باشد تا در زمان ورود و خروج از آن‌ها استفاده کند. ضمن اینکه توصیه این است که در دوره حساس نقاهت یعنی ۳ تا ۵ روز پس از عمل، ترجیحا از خانه خارج نشوید.

زمان کاشت مو چقدر در نتایج آن موثر است؟

نکته اصلی اینجا است که چیزی که باعث ریزش موهای افراد می‌شود، شرایط زندگی و سلامت آن‌ها است. درواقع اگر شخص به الگوی ریزش موها توجه کند، متوجه خواهد شد که در هیچ فصلی از سال ریزش موها کمتر یا بیشتر نخواهند شد. بنابراین می‌توان گفت که فصل کاشت مو از نظر علمی تاثیری بر روی بهتر شدن نتایج نخواهد داشت. درواقع این دیدگاه که فصل بر روی ریشه موها اثرگذار است و ممکن است در برخی از فصول سال به نتایج دلخواه خود نرسید، تصور غلطی است. از نظر علمی ثابت شده است که تغییرات دما تاثیری در نتایج کاشت مو نخواهد داشت.

آن چیزی که زمان را در کاشت موها مهم می‌کند، مراقبت‌های موردنیاز پس از کاشت و رسیدگی به آن‌ها است. درواقع زمانی که صحبت از اثرگذاری زمان بر روی نتایج ریزش مو می‌شود، منظور این نیست که نتایج کاشت مو برای افرادی با شرایط یکسان و مراقبت‌های مشابه، تنها به دلیل کاشت در زمانی خاص متفاوت خواهد بود. فرد باید بداند که در هر فصلی چگونه از موهای خود مراقبت کند تا به بهترین نتایج برسد.

در هر فصل شرایط آب‌وهوایی متفاوت است و موهای تازه کاشته شده بسیار حساس هستند. این موضوعی است که باعث تفاوت در فصل‌های مختلف سال و تاثیر آن‌ها بر ریزش موها می‌شود. با این حساب می‌توان گفت که کاشت موها در هر فصل نیازمند مراقبت‌های خاصی است که باعث می‌شود نتایج آن بهتر و پایدارتر شوند. بنابراین شخص باید درباره مراقبت‌های لازم برای هر فصل اطلاعات کافی داشته باشد تا بتواند بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرد.

درواقع باید بدانید مهم‌ترین نکته در تعیین بهترین زمان برای کاشت موها آمادگی فرد برای انجام این کار است. در برخی فصول ممکن است نیاز به مراقبت‌های بیشتر و دقیق‌تری وجود داشته باشد. اما اگر فرد در این فصل‌ها زمان کافی برای رسیدگی به موهای خود و انجام مراقبت‌ها را دارد، می‌تواند در همان زمان برای کاشت موها اقدام کند.

کاشت مو به روش میکروگرافت

چه کسی می‌تواند بهترین زمان کاشت مو را تعیین کند؟

اولین کسی می‌تواند بهترین زمان برای اقدام به کاشت مو را تعیین کند، خود شخص است. چراکه او از شرایط زندگی خود آگاهی دارد و می‌داند که چه زمانی از نظر روحی و مالی برای انجام این کار آماده است. درواقع شخص باید برای کاشت مو آمادگی کامل داشته باشد و فرصت کافی برای رسیدگی به موهای تازه کاشته شده را نیز داشته باشد. همچنین باید بتواند فضایی آرام و به دور از استرس برای خود فراهم کند تا بهترین نتیجه را بگیرد. پس از آن شخص باید با پزشک مشورت کند تا پزشک با توجه به شرایط عمومی سلامتی و وضعیت موهای فرد بهترین زمان برای کاشت مو را به او پیشنهاد دهد.

چگونه می‌توان بهترین پزشکان برای انجام کاشت مو را پیدا کرد؟

با مراجعه به کلینیک‌های معتبر می‌توانید مطمئن شوید که پزشک حاضر در کلینیک تخصص و مهارت کافی برای کاشت موهای شما را دارد. کلینیک ساعی یکی از معتبرترین کلینیک‌های پوست و مو در کشور است. در این کلینیک کاشت موها با استفاده از به‌روزترین دستگاه‌ها و بر اساس جدیدترین روش‌های روز دنیا انجام می‌شود. پزشکان حاضر در کلینیک ساعی همگی دارای تخصص، مهارت و تجربه کافی در زمینه کاشت مو هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران ۵ / ۵. تعداد رای ها ۱۱

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

مطالب ما در اینستاگرام را هم دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا